termini: 12. i 13.12.2020., 14-18h
lokacija: ONLINE @ talk.formatc.hr
prijave: bit.ly/2020-fubar-cthr-zg
info: hello@formatc.hr
Pozivamo sve zainteresirane na sudjelovanje u dvjema besplatnim video glitch art radionicama s ciljem traženja, dokumentiranja i kataliziranja začudnih i estetičnih grešaka u digitalnim sustavima pokretne slike.
Polaznici_e reinterpretiranjem pokretne slike – stječu primijenjene vještine rada s digitalnim videom i slobodnim softverom te iskustvo suvremenog likovnog oblikovanja osnaženog poznavanjem pojmova formata, spremnika, kodeka, programa i licenci kao gradbenih elemenata suvremenog digitalnog ekosustava.
Za sudjelovanje je potrebno osobno računalo s mrežnom vezom, no nije potrebno predznanje o digitalnim sustavima, snažan hardver, niti neki specifičan operativni sustav a sav softver koji koristimo besplatan je i/ili slobodan. U radionici je moguće sudjelovati isključivo online. Za lakše aktivno sudjelovanje preporučeno je pripremiti mikrofon i/ili web kameru.
Radionice su besplatne i slobodnog pristupa no potrebno je najaviti svoje sudjelovanje. Rezultati će, prema dogovoru s polaznicima_cama biti predstavljeni programskom knjižicom i u okviru #fubar_expo izložbe.
Kontakt za upite: hello@formatc.hr
RADIONICA 1: Praktične Vid̅e̕o̡ ͢Aŕt osnove
Uvodna video radionica pojašnjava termin “databending” u kontekstu održive greške u pokretnoj slici, te pruža uvid u šire razumijevanje strukture digitalnih datoteka i sustava. Sudionici_e pri upoznavanju s raznim video formatima, softverskim okruženjima i terminalskim sučeljem – stvaraju jednostavne konverzije i eksperimente s kodecima u digitalnim video datotekama.
RADIONICA 2: Napredne G̶lit̗c͗h̺ tehnike
Napredna glitch video radionica bavi se održivim reinterpretacijskim tehnikama pokretne slike kao što su skriptni databending i datamosh te sonifikacija i automacija multimedije. Sudionici_e, uz vodstvo i radne skripte, za rad i transkodiranje video materijala – koriste terminalsko sučelje, jednostavne skriptne jezike i slobodan autorski softver kako bi stvorili vlastite optimizirane radne protokole i održive multimedijske greške.
Voditelji radionica:
Dina Karadžić – Živi i radi u Zagrebu te online. Diplomirala (MFA) na ALU Zagreb 2012. Od 2011. članica HDLU-a; počev s 2018. članica HZSU-a; od 2014. suosnivačica i umjetnička voditeljica umjetničke organizacije Format C (organizacije s fokusom na digitalnoj umjetnosti, multimedijskom eksperimentu i suradničkom stvaralaštvu). Aktivno (su)djeluje u području novomedijske edukacije; inicira događanja i izlaže u području vizualne | digitalne | internetske umjetnosti. https://formatc.hr/j3d1n4/
Vedran Gligo – Samouki DIY haker / umjetnik / organizator / projektni voditelj. U svojoj svakodnevnoj praksi snažno primjenjuje principe slobodnog softvera i osnažuje lokalnu zajednicu održavajući besplatne i otvorene digitalne radionice u zagrebačkom AKC, putem hacklab01.org projekta. Djeluje u području slobodne kulture, promocije GNU / Linux sustava, glitch stvaralaštva, suradničke online umjetnosti velikog razmjera, nezavisne kulturne produkcije, (h)aktivizma (…). https://v3d.space/
/’fu:bar/ glitch art arhiva provodi se kroz platformu Clubture, a nastaje u partnerstvu umjetničke organizacije Format C s udrugama KA-MATRIX, AKC i Platforma za društveni centar Čakovec.
Program financijski podržavaju Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb – gradski ured za kulturu, Zaklada “Kultura nova”, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva / kroz projekt Centri znanja.